Browsing Category

МАКЕДОНИЈА

Технолошкиот глобален лидер „Инграм Микро“ го проширува своето присуство во Северна Македонија со…

Компанијата „Инграм Микро“, која веќе над 35 години е препознаена како глобален лидер за технологија и логистика, го проширува своето присуство во Северна Македонија со отворање на Тренинг центар што нуди комплетно портфолио на системски и…

Редефинирање на луксузот – италијанскиот дизајн се среќава со македонскиот концепт на одржлива…

И овој март, сведоци сме на модната револуција која Скопје го става на глобалната мапа на одржлива мода, благодарение на Моден Викенд Скопје, кој по 28 пат е доказ и за трајното наследство, но и на иновативната иднина на модата. 

Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов на состанок со градоначалниците од Вардарскиот плански…

Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов денеска во Кавадарци имаше работен состанок со градоначалниците од Вардарскиот плански регион. Со градоначалникот на општина Кавадарци Митко Јанчев и со градоначалниците на општините од регионот…

ЛДП по повод 8-ми март: Целосно поддржуваме рамноправно учество на жените во општеството и…

По повод Меѓународниот ден на жената, 8-ми март, Либерално-демократската партија (ЛДП) изразува целосна поддршка за сите жени во Македонија и за нивната борба за рамноправност, еднакви можности и активно учество во сите сфери на…

Дизајнот ги надминува границите: Италијанска извонредност во дизајн и одржлива мода со Моден Викенд…

Настанот, кој годинава е подмотото „Создавање вредности: инклузивност, иновации и одржливост“, ветува дека ќе ја спои безвременската елеганција на италијанскиот дизајн со практиките за одржливост што го тераат светот да размислува напред.

Започна имплементацијата на ИПА3 Програмата за прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и…

Започна имплементацијата на ИПА3 Програмата за прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија Министерството за локална самоуправа, Државна агенција за стратешко програмирање и координација на помош (SASPAC) на Албанија и…

Центарот за одржлив развој „Алка“ спроведува едукативна кампања во рамки на проектот „Зелен раст за…

Центарот за одржлив развој „Алка“ со цел зголемување на свеста на населението за потребата од правилно одлагање и рециклирање на отпадот, како еден од најважните сегменти за зачувување на животната средина, во рамки на проектот „Зелен раст…

FJ Culinary Consultants се домаќини на познатата Грчка aлијанса на готвачи

Познатиот шеф Филип Чаловски и неговиот FJ Culinary Consultants од денеска се домаќини на извонреден кулинарски настан, „Денови на грчката кујна“, во кој учествуваа четири шефови од Грчката алијанса на готвачи. Од денеска, па сѐ до петок,…

Зајкова: ЛДП треба да биде предводник на европската коалиција, бидејќи најжестоко се бори за тие…

Претседателката на Либерално демократската партија (ЛДП) Моника Зајкова, во вечерашното гостување на ТВ Сител, осврнувајќи се на одлуката за заедничко настапување на претстојните избори со европската коалиција, истакна дека, нејзината…