Browsing Category

ЖИВОТ

Дали купувањето производи на рати има скриени трошоци и кои се тие?

Купувај производи до 48 рати без камата! Со вакви огласи сме секојдневно бомбардирани по социјалните и електронските медиуми од трговците кои нудат продажба на бела техника, уреди за домаќинство, мебел и многу други производи. За огромен…

Направете ја вашата ергенска/моминска незаборавна со совршената комбинација со Myrkl, долги…

Прослава, одговорност и стил се во едно пакување Што е потребно кога ќе организирате ергенска и моминска забава?! Финес на македонскиот дизајнер Тиноски и револуционерно решение за мамурлак? Време е за незаборавна ноќ која не остава…

Кoмбинација од најдобрите практики од Македонија и Холандија за подобро млекопроизводство

Во организација на Битолска млекара и Холандската стопанска комора во Македонија, тројца фармери студенти од Холандија остварија тринеделна работна и едукативна посета на македонските фарми што ќе доведе до создавање на најдобрите практики…

Со Цевитана до набавката на шаховски табли за основните училишта

Со секоја купена Цевитана ќе се помага набавката на шаховски табли за основните училишта низ државата. Витаминка започна кампања со која во следните три месеци, ќе се издвојуваат средства од продажбата на Цевитана и ќе бидат наменети за…

Мини Трчај бе – вистински детски спектакл на трчањето

Секое дете кое ќе ја помине целта е победник и секое дете за нас е супер херој, гласеа пораките на кампањата која организаторот, етаблираната трка Трчај бе ја водеше последниот месец, со цел да ги поттикне децата од најмала возраст да се…

Модата е уметност, a дизајнот знае за етика • по 26 пат FWSK

Fashion Weekend Skopje, со оправдано уверување дека модата е уметност, повеќе од две децении го организира Модниот викенд, кој оваа година од 9 до 11 март по 26 пат ќе се случи на нова локација и со нов концепт. Мотото на 26-то издание…

Прогласени 10-те победнички во изборот „Жена на годината 2022“

Во енергична и мотивирачка атмосфера со многу позитивна енергија денес, во „Музејот на македонската борба“ во Скопје, се одржа прогласувањето на победничките во македонскиот избор на „Жена на годината 2022” (www.zenanagodinata.mk), во рамки…

Чоловиќ Лешоска: Репрогласувањето на НП Маврово е клучно за опстанокот на Балканскиот рис

 Балканскиот рис е критично загрозен затоа под итно треба да се преземат мерки за да се заштити доколку сакаме да опстои во Република Северна Македонија. Тој се наоѓа на “црвената листа“ и според последните истражувања иако има мал пораст…

Вечер на добро вино и дружење со туристичките водичи во Форт Кафе Охрид

На самиот старт на новата сезона, Форт Кафе реши да ги собере на едно место луѓето кои ги водат странските гости низ убавиот Охрид, раскажувајќи ги приказните за древниот град. Туристичките локални водичи и агенциите кои тука работат беа…

Почувствувајте го духот на Венеција од сега и во Скопје.

За ресторанот Во главниот град од денес започна со работа новоотворениот ресторан “ Venice Fontana”. Сместен на само 1,5 км од ценатарот на Скопје, во старата населба Кисела Вода на познатото место, викано “Стара Рампа”.…