Продолжен првиот круг на гласање за MAC: Искористете уште 10 гласа и номинирајте ја својата Јутјуб…

Се ближи финишот на првиот круг гласање за Bioxgn MAC, а интересот на гласачите ги надмина сите очекувања: повеќе од милион онлајн гласови досега пристигнале преку страницата musicawardsceremony.com. Гласачи од сите земји во светот ги дадоа…
Read More...

И од Битола се може успешна приказна за 2019 година

Преда плус Фондацијата заедно со своите соработници во 2019 година, преку иницијативата И од Битола се може(и) го размрда заспаниот Пелагонски регион преку креирање на нов екосистем на стартапи и обезбедување на поддршка на…
Read More...

Ова е празничниот возен ред на ЈСП Скопје

Ноќните линии на 31 декември према 1 јануари (среда) ќе сообраќаат по возен ред како во сабота према недела. На 1 јануари (среда) автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен зимен возен ред. Од 2 јануари (четврток),…
Read More...

Еве колку неработни денови и продолжени викенди ќе имаме во 2020 година?

Во 2020 година македонските граѓани ќе имаат шест продолжени викенди. Од вкупно 10 неработни денови за сите граѓани, шест се поврзуваат со викендот, за разлика од минатата година, кога имаше седум продолжени празнични викенди за сите…
Read More...

Зајкова: Се надевам дека ќе станеме општество во кое конечно ќе надвладее правдата

Новата година е пред нас, нови 365 предизвици, посакувам пред се здравје, среќа и благосостојба на сите, вели потпретседателката на Либерално демократската партија, Моника Зајкова. -Исто така се надевам и очекувам дека во Новата година,…
Read More...

Битола преку џез и уметност раскажа приказна за еден град

Битола наликуваше на светските џез метрополи. Долгоочекуваниот новогодишен концерт "Приказна за еден град" се претвори во првокласен музички настан по кој ќе се памети оваа 2019 година. Големата сала на Центарот за култура беше исполнета…
Read More...

Зајкова: Само преку една изборна единица можеме да обезбедиме еднаква и рамноправна застапеност на…

Потпретседателката на ЛДП, Моника Зајкова од собраниската говорница порача дека клучот за промена е кај политичките партии. „Несомнено е дека на оваа дебата доминира ставот ЗА промена на изборниот модел. Но, блокадата на законските…
Read More...