Browsing Category

КУЛТУРА

НФФ на Меѓународниот ден на руралната жена: Еднаш засекогаш да се овозможи социјална и економска…

Жените од руралните средини се соочуваат со голем број предизвици: социјална исклученост, невработеност, родова дискриминација, нееднаква распределба на приходите и ресурсите, доминација на традиционалните норми, лишување од сопственост на…

Голема награда „Бимас 2023“ за архитектот Сашко Иванов – Докажавме во која насока треба да се…

Познатиот архитект Сашко Иванов со тимот од проектантското биро Иванов Инженеринг се добитници на GRAD PRIX - голема награда на Биеналето на македонската архитектура – БИМАС 2023 за најдобро проектиран и реализиран објект – семејна куќа во…

ПЕЛИСТЕР – Патување низ пејзажните сеќавања на еден еко-музеј

Љубителите на уметноста, еколозите и оние кои имаат почит за културното наследство се собраа во Офицерски дом во Битола, за да бидат сведоци на трансформативното уметничко истражување насловено “Пелистер- Пејзажни секвенци на еко-музеј“.…

Александра Илиевска е прогласена за ‘Најдобар студент’ на Меѓународниот Балкански универзитет

Александра Илиевска е прогласена за најдобар студент на Меѓународниот Балкански универзитет (МБУ) во Скопје за Генерација 2023, личност која обожава да чита поезија, а студиите по политичките науки беа нејзин прв избор предизвикувајќи ја…

Откриј, креирај и инспирирај на Битола Отворен Град

Започна 22-то издание на меѓународниот арт фестивал Битола Отворен Град, познатиот полигон кој повеќе од две децении ја слави музиката, уметноста и волонтерството. Започнува со уметнички интервенции во јавен простор, во кој омразата…

Запознај ја Преспа: културен спој на раскрсницата на три нации

Од 23-ти до 25-ти јуни, по петти пат тромеѓето на Преспанското Езеро е локација за автентичниот фестивал кој спојува музика, уметност, традиција, гастрономија и работилници за иден развој на туризмот во овој регион. Со овој фестивал,…

Лоба и Her Line ја лансираа спортската шик лајфстајл линија за сезона пролет/лето ’23…

Македонскиот бренд Her Line заедно со пејачката Викторија Лоба како бренд амбасадор и сега за прв пат во улога на креативен дизајнер ја претставуваат новата модна колекција за сезоната пролет/лето '23 “Blooming Monochrome” лајфстајл линија…

Битола со 8 часовен музички маратон

Една нова иницијатива деновиве ја бранува Битола, преку кампањата на дигиталните медиуми. Насловот е WE PRETEND IT’S A CITY | Bitola, со кој се најавува стартот на едно ново поглавје на културни настани во градот, кој во фокус ќе ја…

“Отуѓување“од Ѓорѓи Мешков ја опишува потресната висинска приказна за борбата за спас на…

Долгоочекуваниот и повеќе пати најавуваниот роман “Отуѓување“ од Ѓорѓи Мешков, на приказната на Бранко Брковиќ, конечно излезе од печат. Промоцијата ќе биде во Април во Скопје и Кавадарци, а се најавуваат и промоции во други градови во…

Уметноста појака од аутизмот – изложба на деветгодишниот Филип со дела кои ќе ве остават без…

Смислата на животот е да го пронајдете својот подарок, а целта на животот е да го искористите тој подарок. Деветгодишниот - Филип Циглењак Симоновски од Скопје, сигурно не знае за таа изрека на познатиот сликар Пабло Пикасо, но – со својата…