Browsing Category

Uncategorized

„Хероите на чесноста“ посетија уште две скопски училишта

Учениците од основните училишта „Браќа Рамиз - Хамид” во Шуто Оризари и „Војдан Чернодрински“ во Тафталиџе се вклучија во едукативната кампањата против корупцијата „Бидете херои на чесноста“. „Како наставници имаме обврска не само да…

44 години Универзитет Св. Климент Охридски Битола

Со музиката на унгарскиот великан Франц Лист - и делото за пијано „Легенда-Свети Фрањо оди по брановите" во изведба на наградуваниот млад пијанист Арсениј Ангелевски  од Државното музичко училиште во Битола, започна свечениот старт на…

Зајкова на 26-годишнината од партијата: ЛДП може да докаже дека не сме сите исти, дека има луѓе кои…

Македонија да биде пристојно место за живеење за секој, место каде што различностите се прифатени, луѓето уживаат еднакви слободи и права, а не држава на нетолерантност, дискриминација, хомофобија и национализам, рече претседателката Моника…

Видео промоција на Re-source проектот: Код за земјоделска пракса

https://vimeo.com/manage/videos/815218021 До зголемен приход преку поголемо и поквалитетно земјоделско производство. Добрите земјоделски практики претставуваат збир на стандарди за безбедно и одржливо производство на…

ЛДП: Хрватска во Шенген е одлична вест, ветото врз Бугарија и Романија е срам за ЕУ

ЛДП ја поздравува одлуката на Европскиот совет за правда и внатрешни работи да го одобри членството на Хрватска во Шенген зоната од 1 јануари 2023. Им честитаме на пријателите и граѓаните на Хрватска за тоа што практично од нова година ќе…

Војнеска: По 20 години повторно имаме одлични резултати во атлетиката и на тоа треба сите да сме…

Севкупен пласман меѓу првите три клуба освоија АК Делта, Ак Работнички и АК Куманово на првиот ден од Купот на Македонија на сениори/ки во организација на Атлетска федерација на Македонија на националната арена „Тодор Проески“. На настанот…

Милевски:  Го подобруваме квалитетот на животот на лицата со посебни потреби преку социјализирање и…

Четири дневни центри за поголема социјална инклузија на лицата со посебни потреби се опремени со иновативни реквизити и реквизити за достапност како и професионална ориентација и рехабилитација во рамки на проектот „Создавање на подобри…

„ТРЧАЈ БЕ“ во Битола на 12 септември го носи Балканското првенство во полумаратон 

Организаторите на битолскиот најмасовен спортски настан, трката „ТРЧАЈ БЕ“, го најавија третото издание кое треба да се случи во градот под Пелистер на 12 септември. Оваа градска трка, која досега имаше од по пет и 10 километри трки,…

ЛОЕСЈЕ Битола – Критичката мисла е моќно оружје во борбата со општествените предизвици

ЛОЕСЈЕ е меѓународната мрежа на невладини организации што го кориси методот на креативно пишување за активно подигнување на свеста за општествените проблеми. Во 2018 година, ЛОЕСЈЕ Битола се појавува во градот на конзулите,…

Документарецот „Енергетска транзиција. Единствена алтернатива за сигурна иднина“ премиерно денеска…

Каков е процесот и потребата од енергетската транзиција во земјава, како и алтернативите за граѓаните и институциите по однос на ова прашање денеска премиерно ќе има одговори во документарецот „Енергетска транзиција. Единствена алтернатива…