Browsing Category

БАЛКАН

Се одржа 4тиот Голф-турнир „Витаминка опен“ во Запрешиќ, Хрватска

Во Запрешиќ, Хрватска во организација на прилепската компанија се одржа 4тиот турнир во голф „Витаминка опен“. На турнирот учествуваа околу 30 натпреварувачи, професионални и рекреативни голфери, од Хрватска кои се натпреваруваа за првото…

Грчката академија за филм за првпат награди филм во чија продукција учествува и Северна Македонија

Долгометражниот игран филм „Зад стоговите сено“/”Behind the haystacks” на младата грчка режисерка Асимина Проедроу, реализиран во копродукција помеѓу Грција, Германија и Северна Македонија, доби десет награди на годишната церемонија на…

Делегација на ЛДП предводена од Зајкова на Конгресот на АЛДЕ во Стокхолм: Посилна и поинклузивна…

„Единство за перспективна и прогресивна Европа" е пораката на Алијансата на либерали и демократи за Европа (АЛДЕ) каде на конгресот во Стокхолм присуствуваше и делегација на ЛДП предводена од претседателката на Либерално-демократска…

Потпишан Меморандум за соработка: Безбедноста нема алтернатива, секој евентуален пропуст може да…

Меморандум за соработка помеѓу Асоцијација за корпоративна безбедност – Скопје и Асоцијацијата на менаџери за безбедност  на Црна Гора, беше потпишан во присуство на претседателот на Асоцијацијата на менаџери за безбедност Драган…

Историско злато за Македонија – бодибилдерот Ивица Јанев стана европски бодибилдинг шампион

Најголемо досегашно достигнување во македонскиот бодибилдинг, Ивица Јанев, реномираниот бодибилдер од Македонија, уште еднаш го докажа својот натпреварувачки дух и постана Европски Шампион во Бодибилдинг класик физик златна ера на…

Бодибилдерот Ивица Јанев крунисан за Балкански шампион на IFBB шампионатот за Бодибилдинг и Фитнес…

Ивица Јанев, реномираниот бодибилдер од Македонија, уште еднаш го докажа својот натпреварувачки дух со победата на Балканското првенство во бодибилдинг и фитнес што се одржува викендов во Скопје од 21-ви до 23-ти април. Ивица беше прогласен…

Чартер лет од Скопје до Ларнака: Нов предизвик за летото 2023 до прекрасниот остров Кипар

Прв директен чартер лет од Скопје до неверојатната туристичка дестинација Кипар за летниот одмор за 2023. Од Скопје до Ларнака патниците и љубителите на летниот одмор  ќе патуваат со Balkan Holiday Air, водечка авиокомпанија во регионот,…

Витаминка еден од редовните изложувачи на FOOD EXPO во Атина

Витаминка, најголемиот производител од прехранбената индустрија во земјава ја изложи својата производна програма на Food Expo 2023, што викендов се одржа во Атина, Грција. На една од најпознатите изложби за храна и пијалаци во Југоисточна…

Харпантидис: Инвестициите и одржливиот раст во фокусот на работењето на Филип Морис

Вчера во хотелот Александар Палас се одржа Скопскиот економски форум каде се собраа политичките и економските лидери од речиси целиот Западен Балкан. На форумот се обрати и Христос Харпантидис, регионален потпретседател за кластерот за…

Со поддршка на Министерството за локална самоуправа подобрена енергетската ефикасност на училишта во…

Со потпишување на Договор за кофинансирање на ИПА проектот за енергетска ефикасност на образовни установи, во општина Чаир ќе бидат поставени фотоволтаици на три основни училишта и на една детска градинка. Договорот денеска го потпишаа…