Browsing Category

СВЕТ

Infinity Power потпиша меморандум за соработка со Copelouzos Group за заеднички развој на проекти за…

Copelouzos Group, преку своите филијали DAMCO ENERGY и ELICA MEDITERRANEAN INTERCONNECTION и Infinity Power, заедничко вложување помеѓу Masdar (Abu Dhabi Future Energy Company) и египетската Infinity, потпишаа Меморандум за разбирање за…

Матевска млад европски амбасадор: Светот не само што останува на младите, туку младите се тие кои…

Млади од целиот свет, од Македонија и земјите од Западен Балкан, преку Азербејџан, Грузија па се до далечната Африка, Танзанија, Гана, изминатиот викенд остварија навистина инспиративна средба со вработените во ЕЕАС, дипломатите на ЕУ кои…

Проектот GREGY и неговата стратешка важност претставен на настанот „Енергетска интерконективност…

Групацијата Copelouzos беше поканета и учествуваше на настанот „Интерконективност меѓу Европа и Египет“ организиран од Постојаното претставништво на Европската Унија во Каиро и Шведската амбасада, бидејќи Шведска моментно претседава со…

Илхан Ќучук им посака добредојде на група посетители од Бугарија и Северна Македонија во Европскиот…

„Недела на бугарско-македонски односи во Европскиот парламент“, вака европратеникот Илхан Ќучук ја дефинира посетата на неговите гости од Бугарија и Северна Македонија. Лидерот на европските либерали денеска во Европскиот парламент ја…

Илхан Ќучук отвори изложба на уметници од Бугарија и Северна Македонија во Европскиот парламент

Заедничка изложба наречена „Заедно“ на уметници од Бугарија и Северна Македонија беше отворена синоќа во зградата на Европскиот парламент во Брисел од европратеникот Илхан Ќучук. Специјален гостин на настанот беше претседателката на ЕП…

Витаминка меѓу водечките компании во кондиторската индустрија на саемот ISM во Келн

Витаминка и овој пат својот асортиман го претстави на саемот ISM Келн, во Германија еден од најважните настани за кондиторски производи и закуски. За најголемиот македонски производител во прехранбената индустрија, присуството во Келн е…

Александра Војнеска-Зикова избрана за официјален член на Европскиот атлетски совет

Историски момент за македонската атлетска заедница. Александра Војнеска-Зикова, актуелната претседателка на Атлетската федерација на Македонија е првата личност од нашата земја, досега избрана за официјален член на Европскиот атлетски…

Започна уписот за новите студенти на Европскиот кампус на Универзитетот Јорк, СИТИ Колеџ

Европскиот кампус на Универзитетот Јорк, СИТИ Колеџ го започна уписот на нови студенти за академската 2023/24 година, а студиите започнуваат во октомври. СИТИ Колеџот и оваа година ги отвора вратите за најатрактивните и најкомпетитивни…

Ротаријанците од Македонија уште во првата недела испратија помош за настраданите во Турција

(24.02.2023) Ротаријанците од Дистриктот 1912 Северна Македонија и Словенија во широка акција во клубовите, од сопствени средства собраа 50.000 долари кои се донираа на своите пријатели ротаријанци од Турција. Уште во првата недела после…

Рош донира лекови и дијагностички решенија за лицата погодени од земјотресот во Турција и Сирија

Рош испраќа донација за Турција и Сирија со вкупна вредност од 1,5 милиони швајцарски франци која вклучува лекови, други производи и финансиска поддршка. Меѓу другото, донацијата содржи и 120 000 пакувања rocephin, клучен антибиотик кој се…