Browsing Category

ЕКОНОМИЈА

Инвестициите на Макстил оваа година ќе надминат 14 милиони евра

Макстил АД Скопје за оваа година планира да започне обемна инвестициска програма вредна 14.623.800 евра. Компанијата овие средства ќе ги насочи за унапредување на производствените процеси, за зголемување на безбедноста и заштита при…

Чартер лет од Скопје до Ларнака: Нов предизвик за летото 2023 до прекрасниот остров Кипар

Прв директен чартер лет од Скопје до неверојатната туристичка дестинација Кипар за летниот одмор за 2023. Од Скопје до Ларнака патниците и љубителите на летниот одмор  ќе патуваат со Balkan Holiday Air, водечка авиокомпанија во регионот,…

Со Пакет.мк 15% попуст за секоја сметка над 2.000 денари платена со Visa картичка

За секоја нарачка преку интернет супермаркетот Пакет.мк во вредност од 2.000 денари и плаќање со Visa картичка, Visa и Пакет.мк овозможуваат попуст од 15% на вкупната сума. Со оваа акција е опфатен целосниот асортиман достапен преку…

Започна поделбата на јуници, 164 од вкупно 496 јуници се поделени кај фармери низ цела Македонија

Битолска млекара со инвестиција од 1.2 милиони евра за фармерите Инвестицијата која беше најавена уште минатата година по повод 70 години Бимилк, започна со реализација веќе од февруари месец. Пристигнаа 164 од вкупно 496 јуници набавени…

Бектеши: Нема да оставиме кризата да биде на товар на граѓаните

Нема да оставиме енергетската криза да биде на товар на граѓаните. Од 1 јануари, пониски цени на електрична енергија за домаќинствата и за малите потрошувачи, напиша на својот Фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши, откако…

Кујна на солидарност пред големите празници

400 топли оброци беа поделени во акцијата „Food drive “ за социјално загрозените семејства во Битола. Храната се подготвуваше во мобилната кујна која беше поставена кај старата битолска касарна, а сите потребни продукти за подготвување на…

Шанси за вработување во успешни компании за млади лица без искуство

Или пак имате идеја за бизнис, а потребни Ви се дополнителни информации или успешни луѓе кои ќе Ве мотивираат и инспирираат? Дали сте брзорастечка компанија која сака на полесен начин да се брендира како посакуван работодавец и…

Бесими: Продолжува континуираниот дијалог со бизнис заедницата, дебата за иницијативата за данокот…

Министерството за финансии во рамки на транспаретниот и инклузивен процес што го спроведува во креирањето на политиките почнува дебата за иницијативата за воведување данок на екстра профит. Денеска во Министерството за финансии, министерот…

Еко-свест: Ние сме коректив на власта, но мора да соработуваме со институциите за да овозможиме…

Еко-свест: Ние сме коректив на власта, но мора да соработуваме со институциите за да овозможиме зелена економија Во партнерство со организации од Црна Гора, Босна, Албанија, Србија и со подршка на Хрватските организаци проектот „GEAR –…

Националната асоцијација за дојдовен туризам во посета на Охрид

Форт Кафе од Охрид, Вила Мина од Лагадин и Бродот Армада кој плови по Охридското Езеро, стануваат  нова одредница за National Association for Incoming Tourism, со што стануваме официјална точка на посети за странските гости кои ќе го…